Więcej wody, mniej plastiku

01
lip
Więcej wody, mniej plastiku
Więcej wody, mniej plastiku
  • Admin
  • 600 Views
  • 0 Comment
  • Generation Water . Life Emu New . Mariott . Ocean Conservancy . Phuket . Tajlandia .

Start-up Generation Water działający na tajlandzkiej wyspie Phuket postawił sobie dwa cele: dostarczyć wodę pitną i ograniczyć zużycie plastiku dzięki technologii “woda z powietrza”.

Pierwszemu zadaniu ma podołać zaprojektowana przez Generation Water specjalna maszyna Aero20, która pobiera wilgoć z powietrza, a następnie tworzy z niej wodę gotową do spożycia. Maszyny docelowo będzie można zakupić w różnych rozmiarach. Największa z nich będzie generować do 90 litrów dziennie.

Jeden z hoteli, JW Marriott położony na wyspie Phuket, wspiera działalność Generation Water wspólnie prowadząc testy nad rozwojem tej technologii. Przy produkcji “wody z powietrza” zużywa się niemal 80 proc. mniej energii niż przy produkcji standardowej butelki z wodą. Jest też ona tańsza o około jedną trzecią.

Nie tylko sieć Mariott podejmuje walkę z plastikiem. Hotele na wyspie szukają nowych rozwiązań, dążąc do redukcji zużycia butelek i plastikowych słomek, które posiadają już swoje biodegradowalne zamienniki. Stawka jest wysoka, ponieważ w 2017 roku wyspę odwiedziło ponad 11 milionów turystów. Organizacja nonprofit Ocean Conservancy ocenia, że aż 60 proc. plastiku znalezionego w oceanach pochodzi z pięciu państw Azji, w tym z Tajlandii.

Czytaj więcej