Page title

28
lut
Co uzyskuje się z odpadu polimerowego?
Co uzyskuje się z odpadu polimerowego?
  • Redaktor
  • 582 Views
  • 0 Comment
  • No tags

Około 40% wszystkich produkowanych na świecie tworzyw sztucznych przeznaczanych jest na opakowania. O połowę mniejsze, ale również bardzo wysokie zużycie odnotowuje się w budownictwie. Opakowania, które znajdują się w gospodarstwach domowych w przeważającej części są surowcem, który może zostać ponownie wykorzystany, ale niezbędna w tym procesie jest właściwa segregacja. Z poddanego recyklingowi plastiku można wyprodukować, m. in.: opakowania, butelki, pojemniki, odzież, różnego typu folie, zabawki, długopisy, ogrodzenia, powłoki, słupki drogowe, elementy maszyn, ekrany wyciszające, ramy okienne, oleje opałowe, a nawet płyty termoizolacyjne czy meble ogrodowe.

Z uwagi na degradację polimerów niektóre firmy zaczynają wdrażać tzw. kaskadową sekwencję wtórnego użytkowania odpadów. Tego rodzaju łańcuch recyklingu obrazuje przykład stosowany przez włoskich producentów aut. Zużyte polipropylenowe zderzaki samochodowe po przetworzeniu wykorzystywane są do produkcji np. osłon systemów wentylacyjnych, te z kolei po kolejnej obróbce, w momencie gdy żywotność polimeru maleje stają się dywanikami.

Około 35 butelek PET jest potrzebnych by wyprodukować bluzę z polaru, na wykonanie trzyosobowej ławki wystarczy ich 4500 a recykling 1 tony tego rodzaju opakowań to redukcja 1,5 tony emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Tworzywa sztuczne to bardzo wymagający surowiec, który w procesie recyklingu traci swoje właściwości, dlatego konieczne jest stałe doskonalenie procesów oraz poszukiwanie rozwiązań umożliwiających bezodpadowe ich przetwarzanie.

Czytaj więcej