Konferencja LIFE Platform Meeting w Atenach

03
paź
Konferencja LIFE Platform Meeting w Atenach
Konferencja LIFE Platform Meeting w Atenach
  • Admin
  • 1071 Views
  • 0 Comment
  • No tags

W dniach 21-22 września 2017 r. przedstawiciele firmy Flukar Sp. z o.o. uczestniczyli w konferencji LIFE Platform Meeting zorganizowanej w Atenach. Temat konferencji to „Plastics in a Circular Economy”.

Na zaproszenie Komisji Europejskiej w spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt przedstawicieli firm i instytucji realizujących projekty w ramach Programu LIFE. Firmę Flukar realizującą od 2015 roku projekt pn. Proekologiczna instalacja pilotażowa do produkcji emulsji asfaltowych modyfikowanych nanostrukturami z polimerów odpadowych reprezentowali: Grzegorz Nieradka – Zastępca Koordynatora Projektu ds. Technicznych i Joanna Nizioł – Asystentka Projektu. Gospodarzem spotkania był narodowy Uniwersytet Techniczny w Atenach.

Pierwsza sesja rozpoczęła się od powitalnego wystąpienia prof. Marii Loizidou z Narodowego Uniwersytetu Technicznego w Atenach. Następnie odbyły się wystąpienia prelegentów poświęcone roli polimerów w gospodarce.

Ciekawym elementem spotkania była sesja warsztatowa połączona z pracą w grupach. Uczestnicy zajmowali się czterema zagadnieniami:

  • Składowanie i segregacja tworzyw sztucznych,
  • Odpady tworzyw sztucznych w morzu,
  • Biopolimery,
  • Przetwórstwo tworzyw sztucznych – zamykanie pętli i tworzenie popytu na rynku.

Na zakończenie warsztatów grupy prezentowały efekty swoich prac.

Drugiego dnia spotkania o godz. 9.00 rozpoczęła się kolejna sesja tematyczna, podczas której nastąpiły wystąpienia beneficjentów projektów LIFE oraz Horizon 2020. Po przerwie kawowej organizatorzy zaprosili uczestników na wizytę studyjną do sortowni odpadów – projektu LIFE EnergyWaste – zlokalizowanej w północnej części Aten. Tam uczestnicy zapoznali się z procesem realizowanym w zakładzie. Zapoznali się również z założeniami pilotażowej instalacji.

Intencją organizatorów był również wybór na miejsce konferencji Aten jako ciekawego historycznie i atrakcyjnego turystycznie miasta w Europie.